بیوپسی و نمونه برداری, شیمی درمانی

بیوپسی مایع:آینده ی سرطان

بیوپسی مایع
تومور در کودکان

نوروبلاستوما عمدتاً کودکان نوپا و خردسالان را تحت تأثیر قرار می دهد – در منطقه اتحادیه اروپا 1500 مورد جدید در سال وجود دارد. نوروبلاستوما یک تومور بدخیم سیستم عصبی محیطی است و حدود 50 درصد از بیماران در موارد پرخطر هستند. عودها به طور مکرر رخ می دهند و درمان های مرسوم دیگر برای این کودکان موثر نیستند. با بیوپسی مایع می توان موفقیت درمان را پایش کرد و عود تومور را به موقع پیش بینی کرد تا اقدامات متقابل پزشکی انجام شود. دانشمندان موسسات تحقیقاتی برجسته اروپایی در انکولوژی کودکان در حال آزمایش این ابزار تشخیصی امیدوارکننده با هماهنگی انجمن اروپایی انکولوژی کودکان (SIOPE) و رهبری علمی مرکز پرنسس ماکسیما برای انکولوژی کودکان و موسسه تحقیقات سرطان کودکان سنت آنا هستند. این چارچوب یک پروژه پنج ساله Horizon Europe است.

آینده ی سرطان

بیوپسی مایع برای آینده ی سرطان بسیار مفید می باشد. بسیاری از کودکان مبتلا به نوروبلاستوما پرخطر، یعنی 50 درصد از موارد نوروبلاستوما، در معرض خطر عدم پاسخ به درمان و ایجاد عود هستند. تاکنون، موفقیت درمان با روش های تصویربرداری پزشکی و معاینات مغز استخوان بررسی شده است. این معاینات برای کودکانی که نیاز به بیهوشی دارند پرهزینه، تهاجمی و استرس زا هستند. نمونه‌برداری‌های مایع نمونه‌های خون کوچکی هستند، بنابراین روش کم تهاجمی و نسبتاً ساده است.

در آزمایشگاه، از نمونه می‌توان برای تعیین اینکه آیا کودکان به درمان‌ها پاسخ داده‌اند یا خیر، استفاده کرد. در نهایت، عود قریب الوقوع را می توان زود تشخیص داد. تومور مارکرهای ژنتیکی در پلاسمای خون(قطعات کوچک DNA و RNA پیام رسان (mRNA) که توسط سلول های تومور آزاد می شوند)اطلاعاتی در مورد تغییرات ژنتیکی در تومور ارائه می دهند. این کار در صورت عود به یافتن درمان های هدفمند کمک می کنند. به عنوان مثال، آنزیم لنفوم کیناز آناپلاستیک (ALK) نقش تعیین کننده ای در ایجاد سرطان دارد. اگر تومور کودک نقصی در ژن ALK داشته باشد، می‌توان آن را با داروهای مهارکننده ALK مورد هدف قرار داد.

سوزن بیوپسی تمام اتوماتیک-فروشگاه درمازون

سوزن بیوپسی تمام اتوماتیک

بیوپسی مایع در محیط بالینی برای اولین بار

هدف مطالعه مزایای این روش‌های تشخیصی جدید است – نمونه‌های خون کوچک چندین بار از 150 بیمار مبتلا به نوروبلاستوما پرخطر جمع‌آوری می‌شود و در آزمایشگاه‌هایی مانند مرکز پرنسس ماکسیما و Labdia Labordiagnostik GmbH مورد بررسی قرار خواهند گرفت. انجمن اروپایی انکولوژی کودکان (SIOP Europe یا SIOPE) این پروژه تحقیقاتی را که در مجموع با هشت میلیون یورو تامین می شود، هماهنگ می کند. هدف از پروژه با عنوان مطالعه SIOPEN برای نظارت بر عود نوروبلاستوما با تجزیه و تحلیل حساس بیوپسی مایع – به طور خلاصه: MONALISA – ایجاد یک مطالعه بالینی است که می تواند به سرعت در عمل بالینی اجرا شود.

Sabine Taschner-Mandl، محقق اصلی در موسسه تحقیقات سرطان کودکان سنت آنا، که در مونالیزا مسئول تشخیص بیوپسی مایع است، می‌گوید: «و این اولین ویژگی خاص است. این زیست شناس تومور می گوید: ما برای اولین بار در یک محیط بالینی از بیوپسی مایع برای کودکان مبتلا به نوروبلاستوما استفاده می کنیم؛ تا کنون فقط آنها را در تحقیقات آزمایش کرده ایم.

دکتر لیو تایتگات، متخصص انکولوژی کودکان متخصص در نوروبلاستوما در مرکز پرنسس ماکسیما برای انکولوژی کودکان، و یکی از رهبران علمی پروژه MONALISA، می‌گوید: «این تحقیق یک پیشرفت واقعی در دنیای تشخیص‌های غیرتهاجمی است. بیوپسی مایع به طور فزاینده ای در بزرگسالان مبتلا به سرطان استفاده می شود. با این مطالعه، هدف ما این است که با تحقیقات در بزرگسالان همگام شویم. یک پیشرفت مهم برای کودکان مبتلا به سرطان.

هدف MONALISA

نظارت بر پاسخ به درمان و سیر بیماری برای بهبود شانس بقای بیماران مبتلا به نوروبلاستوما پرخطر اهمیت زیادی دارد. هدف MONALISA، بستن شکاف های موجود در تشخیص است. هدف دیگر ایجاد بیوپسی مایع به عنوان یک روش استاندارد برای نظارت بر نوروبلاستوم عود کننده است. این روش همچنین می تواند به عنوان طرحی برای سایر سرطان های کودکان عمل کند.

ماری برنکوپف، رئیس بخش تشخیص آزمایشگاهی Labdia که در آن تجزیه و تحلیل ها انجام می شود، تأکید می کند که پیشرفت تکنولوژی در اینجا پیشرفت قابل توجهی برای کودکان و والدین به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، در برخی از کشورها، پرستاران سیار می توانند در خانه برای معاینات، نمونه خون بگیرند.

هدف MONALISA همچنین تجزیه و تحلیل چگونگی تجربه بیماران و والدین از استفاده از بیوپسی مایع است تا بتواند این روش را در آینده تطبیق دهد. با این پروژه، دانشمندان یک گام به پزشکی شخصی موثر در کودکان مبتلا به نوروبلاستوما نزدیک‌تر می‌شوند و امیدی را برای بهبودی ایجاد می‌کنند.

برای خرید سوزن بیوپسی از فروشگاه درمازون روی عکس زیر کلیک کنید:

سوزن بیوپسی نیمه اتوماتیک-فروشگاه درمازون

سوزن بیوپسی نیمه اتوماتیک

منبع:maxima center

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *