اورولوژی

نفروستومی

نفروستومی

نفروستومی از راه پوست (PCN)، یک روش معمول برای رفع فشار سیستم ادراری مسدود شده است. این روش برای اولین بار در سال 1955 مطرح شد. از آن زمان، به طور گسترده ای با میزان موفقیت بالا، میزان عوارض کم و بدون نیاز به بیهوشی عمومی سازگار شده است.

مقدمه

انسداد مجاری ادراری یک موضوع حاد شایع در مراقبت های ثانویه است. تسکین انسداد دستگاه ادراری فوقانی معمولاً در موارد حاد یا در انسداد مزمن که درمان فرآیند ایجاد کننده بلافاصله امکان پذیر نیست، انجام می شود.

علل خوش خیم شایع برای انسداد حاد مجرای کلیه عبارتند از سنگ کلیه، انسداد محل اتصال حالب لگنی و فرآیندهای التهابی یا فیبروتیک خلفی صفاقی. انسداد مزمن ممکن است به دلیل بدخیمی لگن، بارداری یا تنگی ادراری باشد.

دسترسی به سیستم کلیوی با هدایت تصویر

دسترسی به سیستم کلیوی با هدایت تصویر، با چندین روش در دسترس است. سوزن سوزن اولیه معمولاً تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود و مداخله بعدی در دستگاه ادراری می تواند تحت هدایت اولتراسوند یا فلوروسکوپی انجام شود. فلوروسکوپی اپراتور را قادر می سازد تا تجسم کند.

دستگاه کلیوی فوقانی در زمان واقعی با گزینه ای برای تصویربرداری از زوایای مختلف، امکان ارزیابی آسان موقعیت سیم های مداخله ای و کاتترهای مورد استفاده در طول عمل را فراهم می کند.

روش های انجام نفروستومی

PCN را می توان همراه با قرار دادن استنت های J انجام داد. موارد معمولاً بین رادیولوژیست ها و اورولوژیست ها در مورد مداخله ترجیحی با یکدیگر همکاری و بحث می شود. همچنین این مرحله اولیه است که امکان دسترسی به دستگاه کلیوی فوقانی را در روش های رایج اورولوژیکی مانند سنگ شکنی از راه پوست فراهم می کند.

نفرولیتوتومی از راه پوست (PCNL) بهترین درمان انتخابی برای سنگ کلیه است. PCNL، از دهه هشتاد به طرز قابل توجهی تکامل یافته است. نفروستومی از راه پوست روشی است که توسط رادیولوژیست مداخله ای یا اورولوژیست برای انسداد حاد یا طولانی مدت دستگاه ادراری انجام می شود.

تفاوت تکنیک ها

نشانه‌ها در طول سال‌ها با معرفی تکنیک‌های دیگر مانند سنگ‌شکنی با امواج خارج از بدن (ESWL) و یورتروسکوپی انعطاف‌پذیر تغییر کرده است. در سال های اولیه، سنگ های بزرگ با PCNL درمان می شدند و سنگ های کوچکتر برای ESWL باقی می ماندند. کوچک سازی ابزارها و پیشرفت در انرژی و اپتیک که در آن سنگ های کوچکتر با PCNL با حداقل عوارض و نرخ پاکسازی سنگ بهتر درمان می شوند، تغییر کرده است.

نشانه‌های معمول برای PCNL سنگ‌های بزرگتر از 20 میلی‌متر است. موارد منع مصرف PCNL شامل بارداری، اختلالات خونریزی و عفونت های کنترل نشده دستگاه ادراری است.

نتیجه

PCNL، کارآمدترین روش در بین این رویکردها برای حذف سنگ ظاهر شده است. اگرچه عاری از عوارض و نیاز به مهارت نیست. با گذشت زمان، ما توانستیم اندازه دستگاه را کاهش دهیم، در نتیجه درد را با نرخ پاکسازی که هنوز با تکنیک استاندارد قابل مقایسه است کاهش دهیم. اخیراً فن‌آوری پالس شوک حضور خود را برای لیز سنگ در PCNL مشخص کرده است. با این حال روش عاری از عوارض نیست. خونریزی مهم ترین عارضه است در حالی که نیاز به روش مرحله ای در بیماری های حجیم هنوز نگران کننده است. PCNL بدون لوله باید در موارد منتخب انجام شود تا بیمار از عوارض نفروستومی رهایی یابد. تراکم سنگ، حجم و ویژگی های بیمار باید به ما اجازه دهد که تصمیم بگیریم از کدام شکل PCNL استفاده کنیم.

برای خرید ست نفروستومی روی عکس زیر کلیک کنید:

ست نفروستومی

منابع:

Percutaneous nephrolithotomy (PCNL) a critical review

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *