بیوپسی و نمونه برداری

نمونه برداری با سوزن بیوپسی

نمونه برداری با سوزن بیوپسی

نمونه برداری با سوزن بیوپسی، یک روش برنامه ریزی شده است که در مطب پزشک یا مرکز تعیین شده انجام می شود.

آمادگی برای نمونه برداری با سوزن بیوپسی

پزشک شما از قبل در مورد کارهایی که باید قبل از عمل انجام دهید یا نباید انجام دهید، توضیح می دهد. به عنوان مثال، ممکن است مجبور شوید مصرف برخی از داروهای حاوی رقیق کننده های خون مانند آسپرین را متوقف کنید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که قبل از بیوپسی چیزی نخورید یا ننوشید. در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید تا 8 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید. با این حال، این بستگی به ناحیه بیوپسی دارد. بسیار مهم است که پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله مکمل ها و اینکه آیا آلرژی دارید یا خیر، آگاه کنید. به پزشک خود تمام بیماری های شناخته شده را به طور دقیق توضیح دهید. اگر مشکوک به بارداری هستید، حتما قبل از انجام عمل تست بارداری انجام دهید و نتایج را به پزشک خود ارائه دهید.

سوزن، در مقایسه با بیوپسی باز یا بسته، روشی با حداقل تهاجم با کاهش زمان توقف است. بیوپسی توسط رادیولوژیست ها انجام می شود. معمولاً به صورت سرپایی است. پزشک تصمیم می گیرد که آیا از بیهوشی عمومی استفاده کند یا از آرامبخشی IV که از قبل با آنها ارتباط برقرار می کند.

اثرات آرام بخش یا بیهوشی ممکن است مدت ها پس از بیداری احساس شود. کسی را داشته باشید که شما را به خانه برساند و حداقل یک روز با شما باشد. برای یک یا دو روز یا تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید، قرار بگذارید تا شخصی به کارهای خانه و کودکان رسیدگی کند.هنگام این دوره حرکات را محدود کنید، خوب استراحت کنید و کارهای سنگین انجام ندهید.اگر امکان دارد، چند روز از کار خود مرخصی بگیرید.

در طول نمونه برداری با سوزن بیوپسی چه اتفاقی می افتد؟

روز مد نظر بیوپسی، از دئودورانت، لوسیون، عطر، گوشواره یا گردنبند استفاده نکنید. همچنین لباس هایی بپوشید که به راحتی قابل جدا شدن باشند، مانند لباس های دو تکه. ممکن است از شما خواسته شود که لباس‌های خود را درآورید و لباس مجلسی بپوشید، سپس روی میز معاینه دراز بکشید. تیمی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اطمینان حاصل می کنند که شما در موقعیت مناسبی برای این عمل قرار گرفته اید و سپس بیهوشی IV یا عمومی انجام می شود.

هنگامی که بیهوشی به پوست شما تزریق می شود، ممکن است کمی درد احساس کنید که باعث می شود در طول عمل آرام شوید و بخوابید. اما این تنها دردی است که در طول بیوپسی احساس خواهید کرد و چند ثانیه طول می کشد. پزشک، بسته به ناحیه بیوپسی، ممکن است قبل از انجام عمل اسکن درخواست کند تا ناحیه مورد نظر را بهتر درک کند و نحوه انجام تمرین را برنامه ریزی کند. همچنین ممکن است هنگام انجام بیوپسی سی تی اسکن یا سونوگرافی انجام دهد. پس از آرام بخش، ناحیه ای که سوزن از آن عبور می کند تمیز می شود و عمل شروع می شود. سوزن به ناحیه مورد نظر هدایت می شود، نمونه ای استخراج می شود و سپس سوزن خارج می شود. این فرآیند چندین بار تکرار می شود تا نمونه کافی جمع آوری شود.

روش بیوپسی مورد استفاده

روش بیوپسی مورد استفاده بستگی به این دارد که آیا پزشک می خواهد سلول ها یا بافت های بدن را برای آزمایش بکشد. یک تکنیک آسپیراسیون با سوزن ظریف هنگام استخراج سلول ها اتفاق می افتد. سوزن نازک و توخالی است و برای استخراج سلولی مناسب است. بیوپسی با سوزن مرکزی،  هنگام کشیدن بافت ها از ناحیه مورد نظر اتفاق می افتد. سوزن مورد استفاده در بیوپسی، هسته پهن تر از سوزنی است که برای استخراج سلول استفاده می شود. اگر در حین عمل بیدار هستید و احساس درد یا ناراحتی می کنید، به پزشک اطلاع دهید.

پس از نمونه برداری با سوزن بیوپسی، ممکن است شما را به اتاق دیگری منتقل کنند تا تا زمانی که کاملاً بیدار شوید استراحت کنید. پزشک از شما میخواهد تا بسته به ناحیه بیوپسی، چندین ساعت برای مشاهده در مرکز بمانید. وقتی اجازه رفتن به خانه را دارید، از کسی بخواهید که شما را رانندگی کند و بقیه روز یا دو روز را راحت کند. همچنین، با پزشک خود در مورد زمان ایمن بودن بازگشت به کار صحبت کنید.

نمونه بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه منتقل می شود. نتایج را در عرض چند روز به پزشک شما اطلاع می دهند. سپس می توانید نتایج را با هم در یک جلسه مشاوره برنامه ریزی شده بررسی کنید.

ناراحتی در بیوپسی

شما ممکن است بلافاصله پس از ساییدگی آرام بخش یا بی حسی، در محلی که سوزن وارد شده است، کمی درد یا بی حسی احساس کنید. درد، سوزن سوزن شدن و کبودی باید ظرف یک یا دو روز از بین برود اما مراقب خونریزی باشید. استراحت کافی داشته باشید و برای جلوگیری از خونریزی کارهای سنگین انجام ندهید. اگر متوجه هر گونه خونریزی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. علاوه بر این، اگر تب، درد فزاینده، ترشح از محل بیوپسی یا تورم داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

نمونه برداری با سوزن بیوپسی دردناک است؟

سوزن، در بدن شما وارد می شود تا در طول عمل، مواد نمونه را از ناحیه آسیب دیده بکشد. این روند، ممکن است برای چند روز ناراحت کننده و دردناک باشد، اما از داروهای تجویز شده یا بدون نسخه برای کنترل درد استفاده کنید. در طول بیوپسی تحت داروهای آرام بخش IV یا بیهوشی عمومی خواهید بود، بنابراین هیچ دردی احساس نخواهید کرد. هر گونه ناراحتی یا دردی که احساس می کنید بعد از عمل خواهد بود.پزشک شما را با داروهای کنترل درد کافی آماده کرده است.

منتظر نتایج

انتظار می تواند استرس زا باشد، اما سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و افکار خود را منحرف کنید. نگرانی نمی تواند نتایج بیوپسی را تغییر دهد. بنابراین، فعالیت هایی را انجام دهید که شما را شاد می کند و با دوستان یا عزیزان خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. بیکاری باعث می شود بیشتر نگران شوید، از خانه بیرون بروید، با دوستانتان ملاقات کنید یا خودتان را درگیر فعالیت هایی کنید که انرژی شما را به جای دیگری هدایت می کند.

نتایج بیوپسی

هنگامی که نمونه های شمارا به آزمایشگاه می برند، یک آسیب شناس، یک پزشک متخصص در مطالعه نمونه های سلولی و بافتی، نمونه را تجزیه و تحلیل می کند. شما ممکن است یک کپی از گزارش دریافت کنید. پزشک شما می تواند همه چیز را برای شما توضیح دهد. پس از دریافت اطلاعات، پزشک وقت ملاقاتی را تعیین می کند که می توانید با هم گزارش را بررسی کنید. جزئیات این گزارش به شرح زیر است:

نمونه- این قسمت از گزارش، نوع نمونه مورد استفاده، نحوه جمع آوری و ظاهر کلی بافت یا سلول ها را شرح می دهد.

شرح نمونه – این بخش از گزارش ممکن است نحوه ظاهر سلول‌ها، بافت یا مایع را در زیر میکروسکوپ توضیح دهد و تعداد سلول‌ها، نوع و ظاهر آن را با جزئیات شرح دهد. این اطلاعات همچنین ممکن است نشان دهنده هر رنگی باشد که برای تشخیص و مطالعه سلول ها استفاده می شود.

تشخیص – این مهمترین بخش است. یافته‌های بیوپسی را نتیجه‌گیری می‌کند و توصیه‌هایی مانند آزمایش‌های بیشتر یا مراقبت‌های پزشکی لازم را ارائه می‌کند. علت بعدی اقدام به تشخیص بستگی دارد.

آیا بیوپسی به معنای سرطان است؟

اکثر مردم زمانی که پزشک بیوپسی را توصیه می کند به این نتیجه می رسند که سرطان دارند. حقیقت این است که همه تومورها، توده ها یا توده ها بدخیم نیستند. تا زمانی که تشخیص سلول های سرطانی را کشف نکند، نباید نگران باشید یا به این نتیجه نرسید که سرطان دارید. از هر 10 تومور فقط 1 تومور سرطانی است. بیشتر تومورها هیچ آسیبی ندارند و حتی ممکن است نیازی به برداشتن نداشته باشند مگر اینکه برای اندام های حیاتی خطر ایجاد کنند یا به سرعت تکثیر شوند.

سوزن های بیوپسی تمام اتوماتیک Geotek ساخت کشور ترکیه می باشد که به منظور نمونه برداری یا بیوپسی از بافت نرم مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول دارای تائیدیه CE اروپا و اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت می باشد.

در صورت نیاز به خرید سوزن بیوپسی روی عکس زیر کلیک کنید:

نمونه برداری با سوزن بیوپسی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *