اورولوژی, ست نفروستومی

PCNL با ست نفروستومی

عمل PCNL به کمک ست نفروستومی

PCNL با ست نفروستومی (نفرولیتوتومی از راه پوست) یک روش کم تهاجمی برای برداشتن سنگ کلیه از طریق یک برش کوچک در پشت است.

علت استفاده از عمل PCNL

سنگ کلیه در مجاری ادراری به دلیل کریستال شدن ترکیبات شیمیایی در ادرار تشکیل می شود. PCNL تکنیکی است که برای برداشتن سنگ های خاصی در کلیه یا حالب (لوله ای که ادرار را از کلیه به مثانه تخلیه می کند) استفاده می شود. این سنگ ها برای سایر اشکال درمان سنگ مانند سنگ شکنی موج شوک یا اورتروسکوپی بسیار بزرگ هستند، استفاده می شود.

جراحی

روش PCNL با ست نفروستومی در چندین سال گذشته بر روی بسیاری از بیماران انجام شده است. یک استاندارد قابل قبول مراقبت برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه بزرگ، بسیار سفت یا مقاوم به سایر اشکال درمان سنگ است. در اکثریت بیماران جایگزین جراحی باز برای سنگ کلیه شده است.

طول جراحی سه تا چهار ساعت است. جراحی با ایجاد یک برش کوچک 1 سانتی متری در ناحیه پهلوی بیمار انجام می شود. یک لوله از طریق برش به کلیه تحت هدایت اشعه ایکس قرار می گیرد. سپس یک تلسکوپ کوچک از لوله عبور داده می شود تا سنگ را شکسته و از بدن خارج کند. در صورت لزوم می توان از لیزر یا دستگاه دیگری به نام لیتوتریپتر برای شکستن سنگ قبل از برداشتن آن استفاده کرد. این روش در مقایسه با جراحی سنگ باز منجر به کاهش قابل توجه درد پس از عمل می شود. همچنین موجب بستری کوتاه‌تر در بیمارستان و بازگشت زودتر به کار و فعالیت‌های روزانه شده است.

این تکنیک همچنین نسبت به روش‌های دیگر مانند سنگ شکنی با موج ضربه‌ای خارج از بدن (ESWL)، که اغلب به چندین تلاش نیاز دارد، میزان موفقیت بیشتری برای پاکسازی تمام سنگ‌ها در یک محیط دارد.

اجزای ست نفروستومی مورد استفاده در عمل PCNL

ست نفروستومی

ست نفروستومی، برای رفع فشار دستگاه ادراری فوقانی با تخلیه مایعات از کلیه، مجرای ادرار یا مثانه به دلیل تشکیل سنگ و انسداد در نظر گرفته شده است. دارای یک کاتتر ساخته شده با PU با پیکربندی های مختلف نوک مانند؛ Malecot و Pigtail با موارد لازم برای یک روش مانند:

  • کاتتر نوک پیگتیل یا مالکوت
  • Puncture needle 18Gx20cm diamond tip
  • Dilators x 4 pcs
  • 80cm, J tip stiff guide wire
  • Lunderquist guide wire option is available
  • Scalpel
  • Drainage bag connector

خطرات و عوارض بالقوه

این روش بسیار ایمن است. اما در هر روش جراحی خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد. میزان ایمنی و عوارض در مقایسه با جراحی باز مشابه است. خطرات بالقوه عبارتند از:

خونریزی:

با این روش مقداری خون از دست می رود. اما به ندرت بیماران نیاز به تزریق خون دارند. اگر به انتقال خون اتولوگ (اهدای خون خود) علاقه دارید، باید جراح خود را آگاه کنید.

عفونت:

همه بیماران با آنتی بیوتیک های وسیع الطیف درمان می شوند تا احتمال بروز عفونت پس از جراحی کاهش یابد. اگر بعد از جراحی علائم یا علائم عفونت (تب، زهکشی از برش، تکرر ادرار یا ناراحتی، درد یا هر چیزی که ممکن است نگران آن باشید) بروز کرد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

آسیب بافت / اندام:

اگرچه غیرمعمول است، اما آسیب احتمالی به بافت / اندام های اطراف از جمله روده، ساختارهای عروقی، طحال، کبد، ریه، پانکراس و کیسه صفرا ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد. همچنین ممکن است بافت اسکار در کلیه یا حالب ایجاد شود که نیاز به جراحی بیشتری دارد.

تبدیل به جراحی باز:

این روش جراحی ممکن است نیاز به تبدیل به عمل باز استاندارد داشته باشد. اگر در طول این روش با مشکل مواجه شد. این می تواند منجر به یک برش باز استاندارد بزرگتر و احتمالاً دوره نقاهت طولانی تر شود.

عدم برداشتن سنگ:

این احتمال وجود دارد که سنگ (سنگ ها) به طور کامل برداشته نشود. معمولاً به دلیل اندازه یا محل سنگ (ها) ممکن است نیاز به درمان اضافی باشد.

برای خرید ست نفروستومی از فروشگاه درمازون روی عکس زیر کلیک کنید:

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *