انواع روش های بیوپسی

بیوپسی روشی برای برداشتن یک تکه بافت یا نمونه ای از سلول ها از بدن شما است تا بتوان آن را در آزمایشگاه آزمایش کرد. اگر علائم و نشانه‌های خاصی را تجربه می‌کنید یا اگر پزشک منطقه‌ای نگران کننده را شناسایی کرده باشد، ممکن است تحت بیوپسی قرار بگیرید. بیوپسی می تواند مشخص کند که آیا سرطان دارید یا بیماری دیگری.

تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی برای تشخیص توده ها یا بافت های نامنظم مفید هستند، اما به تنهایی نمی توانند تفاوت بین سلول های سرطانی و سلول های غیر سرطانی را تشخیص دهند. برای اکثر سرطان ها، تنها راه تشخیص، انجام بیوپسی برای جمع آوری سلول ها برای بررسی دقیق تر است.

در اینجا نگاهی به انواع روش های بیوپسی مورد استفاده برای تشخیص سرطان می اندازیم.


بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی یک اصطلاح عمومی است که اغلب برای توصیف قرار دادن یک سوزن خاص از طریق پوست برای جمع آوری سلول ها از یک منطقه مشکوک استفاده می شود. پزشکان به این بیوپسی بافت از راه پوست می گویند.

بیوپسی سوزنی اغلب در مناطق مشکوکی که پزشک شما می تواند از طریق پوست شما احساس کند، مانند توده های سینه و غدد لنفاوی بزرگ استفاده می شود. هنگامی که با یک روش تصویربرداری ترکیب می‌شود، می‌توان از بیوپسی سوزنی برای جمع‌آوری سلول‌ها از ناحیه‌ای که از طریق پوست قابل لمس نیست استفاده کرد.

روش های بیوپسی سوزنی عبارتند از:

آسپیراسیون با سوزن ظریف: در حین آسپیراسیون با سوزن ظریف، یک سوزن بلند و نازک در ناحیه مشکوک وارد می شود. یک سرنگ برای بیرون کشیدن مایع و سلول ها برای تجزیه و تحلیل استفاده می شود.

بیوپسی با سوزن مرکزی: یک سوزن بزرگتر با نوک برش در طول بیوپسی با سوزن مرکزی برای کشیدن ستونی از بافت از ناحیه مشکوک استفاده می شود.

بیوپسی به کمک خلاء: در طول بیوپسی به کمک خلاء، یک دستگاه ساکشن مقدار مایع و سلول‌هایی را که از طریق سوزن استخراج می‌شوند، افزایش می‌دهد. این می تواند تعداد دفعاتی را که باید برای جمع آوری نمونه کافی سوزن وارد شود، کاهش دهد.

بیوپسی با هدایت تصویر: بیوپسی با هدایت تصویر، یک روش تصویربرداری – مانند سی تی اسکن، ام آر آی یا سونوگرافی – را با بیوپسی سوزنی ترکیب می کند.

بیوپسی هدایت‌شده با تصویر پزشک شما اجازه می‌دهد تا به نواحی مشکوکی که از طریق پوست قابل لمس نیستند، مانند کبد، ریه یا پروستات دسترسی داشته باشد. با استفاده از تصاویر بی‌درنگ، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند مطمئن شود که سوزن به نقطه درست رسیده است.

برای به حداقل رساندن درد، یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه تحت بیوپسی دریافت خواهید کرد.

بیوپسی آندوسکوپی: در طول آندوسکوپی، پزشک شما از یک لوله نازک و انعطاف پذیر (اندوسکوپ) با یک نور در انتهای آن برای دیدن ساختارهای داخل بدن شما استفاده می کند. ابزارهای ویژه ای از لوله عبور داده می شود تا نمونه کوچکی از بافت گرفته شود تا تجزیه و تحلیل شود.

نوع بیوپسی آندوسکوپی که تحت آن قرار می گیرید بستگی به این دارد که ناحیه مشکوک در کجا قرار دارد. آندوسکوپ را می توان از طریق دهان، رکتوم، مجاری ادراری یا یک برش کوچک در پوست شما وارد کرد.

نمونه‌هایی از روش‌های بیوپسی آندوسکوپی شامل سیستوسکوپی برای جمع‌آوری بافت از داخل مثانه، برونکوسکوپی برای گرفتن بافت از داخل ریه و کولونوسکوپی برای جمع‌آوری بافت از داخل روده بزرگ است.

بسته به نوع بیوپسی آندوسکوپی که تحت آن قرار می گیرید، ممکن است قبل از عمل یک آرامبخش یا بی حس کننده دریافت کنید.

 

بیوپسی پوست

بیوپسی پوست سلول ها را از سطح بدن شما برمی دارد. بیوپسی پوست اغلب برای تشخیص بیماری های پوستی از جمله ملانوم و سایر سرطان ها استفاده می شود. نوع بیوپسی پوستی که تحت آن قرار می گیرید به نوع سرطان مشکوک و وسعت سلول های مشکوک بستگی دارد.

روش های بیوپسی پوست عبارتند از:

بیوپسی اصلاح: در طول بیوپسی اصلاح، پزشک شما از ابزاری شبیه به تیغ برای خراش دادن سطح پوست شما استفاده می کند.

بیوپسی پانچ: در طول بیوپسی پانچ، از یک ابزار دایره‌ای برای برداشتن بخش کوچکی از لایه‌های عمیق‌تر پوست استفاده می‌شود.

بیوپسی برشی: در طول بیوپسی برشی، ارائه دهنده شما از چاقوی جراحی برای برداشتن ناحیه کوچکی از پوست استفاده می کند. اینکه آیا برای بستن محل بیوپسی بخیه دریافت می کنید به میزان پوست برداشته شده بستگی دارد.

بیوپسی اکسیزیونال: در طول بیوپسی اکسیزیونی، کل توده یا ناحیه ای از پوست که مشکوک به نظر می رسد برداشته می شود. احتمالاً بخیه هایی برای بستن محل بیوپسی دریافت خواهید کرد.

قبل از عمل، یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن محل بیوپسی دریافت خواهید کرد.

بیوپسی مغز استخوان چیست؟

سوزنی که مغز استخوان مایع را از استخوان لگن خارج می کند

معاینه مغز استخوان در چه زمانی اتفاق می افتد؟

پزشک شما ممکن است بیوپسی مغز استخوان را بر اساس نتایج آزمایش خون شما توصیه کند یا اگر پزشک مشکوک باشد که سرطان بر مغز استخوان شما تأثیر می گذارد.

مغز استخوان ماده اسفنجی داخل برخی از استخوان های بزرگتر شماست که در آن سلول های خونی ساخته می شوند. تجزیه و تحلیل یک نمونه از مغز استخوان ممکن است نشان دهد که چه چیزی باعث مشکل خونی شما شده است.

بیوپسی مغز استخوان معمولا برای تشخیص انواع مشکلات خونی، چه سرطانی و چه غیر سرطانی، استفاده می شود. بیوپسی مغز استخوان می تواند سرطان های خون مانند لوسمی، لنفوم و مولتیپل میلوما را تشخیص دهد. همچنین می‌تواند سرطان‌هایی را که از جاهای دیگر شروع شده و به مغز استخوان رسیده‌اند را شناسایی کند.

در طول بیوپسی مغز استخوان، پزشک شما نمونه ای از مغز استخوان را با استفاده از یک سوزن بلند از پشت استخوان لگن شما بیرون می کشد. در شرایط خاص، نمونه را می توان از سایر استخوان های بدن شما جمع آوری کرد. برای به حداقل رساندن ناراحتی در طول عمل، یک بی حس کننده موضعی یا داروی دیگری دریافت خواهید کرد.

 

بیوپسی جراحی

اگر سلول‌های مورد نظر با روش‌های دیگر بیوپسی قابل دسترسی نباشند یا اگر سایر نتایج بیوپسی غیرقطعی باشد، پزشک شما بیوپسی جراحی را توصیه کند.

در طول بیوپسی جراحی، جراح برشی در پوست شما ایجاد می کند تا به ناحیه مشکوک سلول ها دسترسی پیدا کند. نمونه‌هایی از روش‌های بیوپسی جراحی شامل جراحی برای برداشتن توده پستان برای تشخیص احتمالی سرطان پستان و جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی برای تشخیص احتمالی لنفوم است.

از روش های بیوپسی جراحی می توان برای برداشتن بخشی از ناحیه مشکوک سلولی استفاده کرد. یا بیوپسی جراحی ممکن است تمام سلول ها را حذف کند.

ممکن است برای بی‌حس کردن ناحیه بیوپسی، بی‌حس کننده‌های موضعی دریافت کنید. برخی از روش های بیوپسی جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارند تا شما را در حالت خواب قرار دهند. ممکن است لازم باشد بعد از عمل در بیمارستان بمانید.

تجزیه و تحلیل بیوپسی و نتایج

پزشک شما یک نمونه بافت را دریافت کرد، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. نمونه ممکن است تحت درمان شیمیایی یا منجمد قرار گیرد و به بخش های بسیار نازک بریده شود. بخش ها روی اسلایدهای شیشه ای قرار می گیرند، برای افزایش کنتراست رنگ آمیزی می شوند و زیر میکروسکوپ مطالعه می شوند.

نتایج بیوپسی به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا سلول ها سرطانی هستند یا خیر. اگر سلول‌ها سرطانی باشند، نتایج می‌تواند به ارائه‌دهنده مراقبت شما بگوید که سرطان از کجا منشأ گرفته است.

 نوع سرطان

بیوپسی همچنین به پزشک شما کمک می‌کند تا میزان تهاجمی بودن سرطان – درجه سرطان – را تعیین کند. درجه گاهی اوقات به صورت عددی در مقیاس 1 تا 4 بیان می شود و با توجه به اینکه سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ چگونه به نظر می رسند تعیین می شود.

سرطان های درجه پایین (درجه 1) عموماً کم تهاجمی ترین و سرطان های درجه بالا (درجه 4) عموماً تهاجمی ترین هستند. این اطلاعات ممکن است به راهنمایی گزینه های درمانی کمک کند. سایر آزمایش‌های ویژه روی سلول‌های سرطانی نیز می‌تواند به راهنمایی در انتخاب درمان کمک کند.

در برخی شرایط، مانند حین جراحی، نمونه سلول ها ممکن است فورا مورد بررسی قرار گیرد و نتایج در عرض چند دقیقه در دسترس جراح شما قرار می گیرد. اما اغلب، نتایج بیوپسی شما در عرض چند روز در دسترس است. برخی از نمونه ها ممکن است به زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل نیاز داشته باشند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چه مدت باید منتظر نتایج بیوپسی خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *